GBC Team Page

HOME OF THE
2017 LEVEL 6, 7, AND 9 GIRLS TEAM STATE CHAMPS!

Gymnastics at Brentwood Commons offers many competitive options for our gymnasts. Our coaches have over 125 years combined experience coaching team programs. From our boys and girls developmental pre-teams, to our Xcel Teams, to our USA Gymnastics Junior Olympic team levels 3 – 10, there’s a great place for every gymnast looking to get rewarded for hard work!

Congratulations to our 2017 National Qualifiers!

Level 9 Easterns:
Hana Phaneuf
Kayleigh Doherty
Hannah Barton
Level 10 Nationals:
Katherine Shek

Congratulations to our 2017 Regional Champions!

Level 7:
Hannah McDonnell – Bars
Siera Carey – Floor
Level 9:
Hana Phaneuf – Beam
Level 4:
Nikolas Thomas – AA

Congratulations to our 2017 Regional Qualifiers!

Level 7:
Siera Carey (Super 7 – Region 6 Champs)
Riley Nickola (Super 7 – Region 6 Champs)
Hannah McDonnell (Super 7 – Region 6 Champs)
Jadyn Marshall
Phoebe Hopkinson
Alli Georato
Level 8:
Brie Rioux (Super 7)
Jocelyn Hooper (Super 7)
Cassidy Williams (Super 7)
Level 9:
Hana Phaneuf
Kayleigh Doherty
Hannah Barton
Lexi Wood
Level 10:
Katherine Shek
Level 4:
Nikolas Thomas
Level 5:
Nicholas Limoli
Noah Thomas
Timmy Foley
Jackson Pelland
Level 6:
Zachary Tessier
JD:
Ryan Walsh
Cristian Pinet
Platinum:
Sophia Phaneuf (Super 7)
Katelyn Cadotte (Super 7)
Payden Swidrak (Super 7)
Skylar Saunders

Congratulations to our 2017 State Champions!

Bronze:
Lauren Chute – Beam, AA
Abby Campbell – Beam
Catherine Wu – Bars
Silver: THIRD PLACE TEAM!
Emily Brock – Floor
Skyla Mace – Floor
Hannah Mather – Beam
Ashley Young – Beam
Gold: THIRD PLACE TEAM!
Riley Griem– Beam
Platinum: SECOND PLACE TEAM!
Sophia Phaneuf – Vault
Payden Swidrack – Floor
Skylar Saunders – Beam
Level 3: SECOND PLACE TEAM!
Dylan Hagerty – Bars
Brynn Dolan – Vault
Level 4: SECOND PLACE TEAM!
Jordyn Chesbro – Bars, AA
Kate Hyles – Bars
Lexi Scala – Beam, Floor
Level 6: FIRST PLACE TEAM!
Sadie Berry – AA
Zinnia Hopkinson – Bars
Jenna Mermet – Vault, Bars, AA
Nadia Ciecko – Beam, Floor
Kathryn Bedard – Beam
Ashley Jones – Vault
Carly Hagan – Bars
Level 7: FIRST PLACE TEAM!
Siera Carey – Bars, Beam, Floor, AA
Hannah McDonnell – Bars, Floor, AA
Alli Georato – Floor, AA
Chelsea Pinet – Bars, AA
Kelley Lenihan – Floor
Level 8: SECOND PLACE TEAM!
Jocelyn Hooper – Vault, AA
Tristen Witkowski – Vault
Level 9: FIRST PLACE TEAM!
Kayleigh Doherty – Bars, Beam, AA
Hana Phaneuf – Bars, Floor
Hannah Barton – Vault
Level 4:
Ryan Jamison – Floor
Trevor Decourcy – Floor, Rings, High Bar
Nikolas Thomas – Floor, Pommels, Rings, Vault, PBars, High Bar, AA
Luke Caron – Floor, Vault
Andrew Weeks – PBars
Level 5:
Nicholas Limoli – Pommels
Timmy Foley – High Bar
Jackson Pelland – Floor, Vault, PBars, AA
Level 6:
Zachary Tessier – Floor
JD:
Cristian Pinet – Floor, Pommels, Rings, Vault, PBars, AA
Ryan Walsh – High Bar